KOKEPLATEN ER ET BEGREP I TYSKLAND

Sigrid Klenk med en av Rommelsbachers kokeplater. Foto: Stian Sønsteng

– Rommelsbacher-kokeplaten er et begrep i Tyskland, sier Sigrid Klenk. Hun eier og driver selskapet, som ble grunnlagt i 1928 av hennes bestefar.

Publisert

– Rommelsbacher er godt kjent i Tyskland for sine kvalitetsprodukter, sier Alf Einar Nygård i Beha Target, som representerer merket i Norge.

Når vi i september møter ham på IFA-messen i Berlin, er det hos Sigrid Klenk og hennes selskap.

– Vi har en veldig god posisjon i Tyskland, siden vi har produsert i nesten 100 år, og vi er godt kjent i alle typer butikker og salgskanaler. Vi har et bredt utvalg av mindre husholdningsapparater, og disse er alltid bedre enn det andre du får på markedet, sier Klenk til fagbladet Elektronikkbransjen.

Hun er administrerende direktør og eier av Rommelsbacher, som i 1928 ble grunnlagt av hennes bestefar i Dinkelsbühl i Bayern. Han hadde flyttet hit fordi byen ikke var skadet etter første verdenskrig, og dermed hadde tilgjengelige lokaler, og han startet med høyttalere.

Kenneth Baltzersen (t. v.) og Alf Einar Nygård i Beha Target med kontaktgrillen Rommelsbacher KG 2025. Foto: Stian Sønsteng

 

Produksjon i Dinkelsbühl

– Siden begynte han med alle slags elektriske apparater, som strykejern og vaffeljern, og det første produktet han selv utviklet var frittstående og portable kokeplater. Disse produserer vi fortsatt i Dinkelsbühl, sier Klenk.

Hun legger vekt på at Rommelsbacher fortsatt drives som en familiebedrift.

– Sluttbrukerne kan kontakte oss direkte. Det er spesielt, fordi mange selskaper har callsentre, men vi liker kontakten med kundene. Vi lærer av spørsmålene deres, og tar med oss ideer til forbedringer og nye produkter, sier hun.

Kenneth går inn i stillingen som daglig leder, da Roger Berg på grunn av sykdom dessverre har vært nødt til å trekke seg

Klenk er selv tett på den daglige driften.

– Kontoret mitt er midt i det hele, dørene er åpne, og vi tar avgjørelser raskt. Vi setter oss sammen, snakker og bestemmer oss, sier Klenk til fagbladet Elektronikkbransjen.

 

Reparerer apparatene

Hun erkjenner at konkurransen er tøff, men mener Rommelsbacher skiller seg ut.

– Folk liker at det er ansikter bak selskapet, og at kundene ikke bare er et nummer. Vi tenker alltid på hvordan vi kan gjøre apparatene bedre og mer funksjonelle, sier Klenk.

Vi ber henne sammenligne selskapet med bilindustrien.

– Vi er ikke Porsche, men kanskje noe mellom Volkswagen og Mercedes. Prisen er ikke den laveste, men kvaliteten er høy, og designet er godt, sier Klenk.

Produksjonen foregår delvis i Tyskland, men kostnadsnivået gjør at kun rundt 20 prosent av omsetningen kommer fra tysk produksjon. Hjemmemarkedet er det største, men eksporten vokser, særlig til Sveits, Benelux, Skandinavia og asiatiske land som Sør-Korea og Singapore.

– Vi tilbyr reparasjonstjenester fordi vi mener det er viktig å ta vare på miljøet. Mange merker kaster apparater, men vi reparerer. Det er viktig for fremtiden, sier Klenk.

Julia Fleischmann med Rommelsbachers nye pizzaraklett. Foto: Stian Sønsteng

 

Baltzersen inn for Berg

– Vi har jobbet med Rommelsbacher i snart ti år, og kvaliteten er fantastisk god, sier Alf Einar Nygård i Beha Target.

Når vi møter ham i Berlin, har han med seg Kenneth Baltzersen.

Roger Berg. Foto: Stian Sønsteng

– Kenneth går inn i stillingen som daglig leder, da Roger Berg på grunn av sykdom dessverre har vært nødt til å trekke seg fra den daglige driften, sier Nygård.

Han og Roger Berg har drevet selskapet i tospann i 29 år, og er et kjent radarpar i bransjen.

Kenneth Baltzersen var kjedesjef i Euronics Norge frem til 2018, og har siden vært tilknyttet bransjen blant annet i Mercante og Enklere liv gjennom investeringsselskapet Jotunfjell Partners, som også er hovedaksjonær i Beha Target.

– Jeg går inn som daglig leder og jobber sammen med Alf Einar for å forsøke å revitalisere og gjøre oss enda mer relevante og spennende, sier Baltzersen.

Artikkelen er tidligere publisert i papirutgaven av fagbladet Elektronikkbransjen nr. 5/2025, som ble distribuert uke 41. Her kan du lese artikkelen og bla gjennom digitalutgaven av bladet. Du kan lese alle utgaver av bladet digitalt, fra og med nr. 1/1937, på elektronikkbransjen.no/historiskarkiv.
Powered by Labrador CMS