MOBILEN BLIR KORTTERMINAL

Brødrene Magnus (f. v.), Kristian og Fredrik Bleken i Bleken Data. Foto: Stian Sønsteng

Bleken Data lanserer løsning som lar serviceteknikere ta betalt direkte med egen mobiltelefon – uten ekstra terminaler.

Under Hvitevaredagene 7. november viser Magnus Bleken, daglig leder i Bleken Data, en ny funksjon i selskapets Mab-løsning.

– Det som er nytt nå, er at uteteknikerne kan bruke sin egen mobiltelefon som kortterminal. De trenger ikke en ekstern bankterminal, iZettle eller Vipps. Alt skjer i én løsning, sier Bleken til fagbladet Elektronikkbransjen.

Løsningen er integrert med Softpay fra Danmark, som håndterer selve betalingen.

– Fordelen er lavere kostnader. En egen kortterminal koster fort 300–500 kroner i måneden, og gebyrene er høyere hos Vipps og iZettle. Med Softpay betaler man en lavere prosent til kortinnløser, sier Bleken.

 

Den nye betalingsløsningen kan brukes på Android-enheter. Foto: Stian Sønsteng

For Mab-brukere

Tjenesten er tilgjengelig for alle som bruker Mab i dag.

– Det er ikke et eksternt program, men en del av vår løsning. Du må ha Mab-lisens for å bruke det, sier Bleken.

Betalingen skjer via NFC på mobilen, og Softpay-appen styres av Mab.

– Mab sender en forespørsel til Softpay, som håndterer betalingen og gir beskjed tilbake til Mab. Da er alt bokført, sier Bleken.

Bleken tror 50–70 prosent av kundene hans vil ta i bruk løsningen.

– Vi har jobbet for å gjøre alt papirløst og så effektivt som mulig. Når teknikeren allerede bruker mobilen til rapportering og bilder, er det naturlig å ta betalt der også, sier han.

Artikkelen er tidligere publisert i papirutgaven av fagbladet Elektronikkbransjen nr. 6/2025, som ble distribuert uke 48. Her kan du lese artikkelen og bla gjennom digitalutgaven av bladet. Du kan lese alle utgaver av bladet digitalt, fra og med nr. 1/1937, på elektronikkbransjen.no/historiskarkiv.
Powered by Labrador CMS