EPSON STØRST PÅ BLEKK

Epson WorkForce er en serie blekkskrivere og multifunksjonsmaskiner for hjemmekontor, små og mellomstore bedrifter. Foto: Epson

Epson har for første gang forbigått HP og inntatt førsteplassen i det globale blekkskrivermarkedet, melder selskapet i en pressemelding.

Sist oppdatert

– Førsteplassen er en stor milepæl og en flott måte å starte året på, sier Tor Jørgen Westerby, salgssjef Home & Office Print i Epson Norge.

I pressemeldingen viser Epson til at de ifølge analyse- og markedsundersøkelsesselskapet IDC hadde en global markedsandel på 34,1 prosent (målt i volum) i tredje kvartal 2025, og at de med dette for første gang inntok førsteplassen.

– Epson har avsluttet salget av laserskrivere på grunn av teknologiens miljøbegrensninger. I stedet har det japanske selskapet de siste årene investert betydelig i forskning og utvikling av varmefri blekkteknologi, som blant annet har miljø- og hastighetsfordeler versus laserskrivere, heter et i pressemeldingen.

 

Lave eierskapskostnader

Tor Jørgen Westerby. Foto: Epson

Det vises til at laserskrivere trenger varme for å feste toneren, mens varmefri utskriftsteknologi minsker behovet for energi betraktelig fordi den ikke bruker strøm til oppvarming.

– Teknologien reduserer også behovet for forbruksdeler, og alt dette samlet gir lave totale eierskapskostnader, skriver Epson.

– Epson har også investert betydelig i å vise markedet at blekkteknologi utgjør en forskjell i strømforbruk, avfall og CO2-utslipp. Vi er stolte av at stadig flere private og offentlige virksomheter har oppfattet budskapet og opplever fordelene i praksis, sier Westerby i pressemeldingen.

Epson-gruppen eies av Japan-baserte Seiko Epson Corporation, og har en årlig omsetning på rundt 5,4 milliarder euro.

Powered by Labrador CMS