NY KVERN OG NYE MEDEIERE

Espen H. Jacobsen (t. v.) i Home Appliances Nordic og Espen Vikanes i Dalema med Elnor Grindersupreme. Foto: Jan Røsholm

– Vi kommer med en egenutviklet kaffekvern for det skandinaviske markedet, og har fått Dalema Invest AS inn på eiersiden med 50 prosent.

Publisert

Det sier Espen H. Jacobsen i Home Appliance Nordic, når vi i august møter ham i Dalemas lokaler i Oslo.

Stålkvern gir ekstra god nøyaktighet, og Elnor Grindersupreme har ikke mindre enn 34 malingsgrader

Jacobsen etablerte Home Appliance Nordic AS i 2005. Selskapet er basert i Kristiansand, og utvikler små husholdningsapparater blant annet innenfor kjøkken, personlig pleie, inneklima og varme. Det skjer både under egne merkenavn, samt for europeiske importørers egne merker.

Elnor er selskapet eget varemerke, og det er under dette merket Jacobsen har utviklet den nye kaffekvernen Grindersupreme. Vi kommer tilbake til denne, men først mer om de nye medeierne.

– Vi fått Dalema Invest inn på eiersiden, og det gir store muligheter fremover, sier Jacobsen til fagbladet Elektronikkbransjen.

 

Kompetanse på elektronikk

Elnor Grindersupreme koster 2.000 kroner. Foto: Home Appliances Nordic

Sammen med ham er Espen Vikanes fra Dalema.

– Dalema er store på egenproduksjon i Kina, og med oppkjøpet av Home Appliance Nordic får vi kompetanse på elektronikkprodukter, sier Vikanes.

Dalema går i første omgang inn med en eierandel på 50 prosent i Home Appliances Nordic, med opsjon på de resterende aksjene innen fire år.

Ifølge Jacobsen vil samarbeidet med Dalema gi Home Appliances Nordic en oppside inn mot andre kjeder og markeder i Norden.

– Når det gjelder egne merkevarer er vi store, spesielt innen sportsbransjen, og sammen med Home Appliances Nordic kan vi utvikle hverandre, sier Vikanes.

Dalema Invest er en del av Dalema-konsernet, som igjen er medeiere av kjedene Kitch'n, Tilbords og Cervera. I tillegg er de en stor distributør til sportsbransjen.

 

Ståkvern og 34 malingsgrader

Når det gjelder den nye kaffekvernen, er denne godkjent av The European Coffee Brewing Centre (ECBC), også kjent som Norsk kaffeinformasjon.

– Elnor Grindersupreme distribueres gjennom frittstående spesialforetinger innen kaffe, Elkjøp Nordic, samt utvalgte kjøkkenbutikker og jernvareforhandlere. Før sommeren ble den testvinner med full poengsum hos Lyd & Bilde Home, sier Espen H. Jacobsen.

Han mener stålkvernen som er brukt, er en viktig årsak til dette.

– Stålkvern gir ekstra god nøyaktighet, og Elnor Grindersupreme har ikke mindre enn 34 malingsgrader. Kaffe er blitt den nye vinen, og denne kvernen kan kverne bønner til alle tilberedingsmetoder, sier Jacobsen.

Han forteller at han har mer enn 25 års erfaring innen produktutvikling og import fra Asia og Kina for småelektriske apparater.

– På disse årene har vi opparbeidet et godt forhold til kvalifiserte produsenter som forstår det nordiske og europeiske markedet, og i 2020 etablerte vi vårt eget Kinakontor som følger opp sertifisering, kontroll og inspeksjoner, for å ivareta våre kvalitetskrav før skipning. Uten disse elementene, og samarbeidet med ECBC, ville nok ikke Elnor Grindersupreme sett dagens lys. Nå arbeider vi med å lansere en ECBC-godkjent kaffetrakter, og vi vil på sikt også komme med en Grindersupreme med innebygd digital vekt, sier Jacobsen.

Artikkelen er tidligere publisert i papirutgaven av fagbladet Elektronikkbransjen nr. 4/2025, som ble distribuert uke 35. Her kan du lese artikkelen og bla gjennom digitalutgaven av bladet. Du kan lese alle utgaver av bladet digitalt, fra og med nr. 1/1937, på elektronikkbransjen.no/historiskarkiv.
Powered by Labrador CMS