SHARKNINJA VOKSER I NORDEN

André Schumacher med nye Ninja Crispi. NOK 2.200. Foto: Stian Sønsteng

SharkNinja Nordic har tolv ansatte og vokser raskt i Norden, med Ninja-merkevaren sterkest etablert og store ambisjoner på tvers av kategorier.

Selskapet har bygd opp en nordisk organisasjon siden André Schumacher tiltrådte som nordensjef i mai 2025. Staben har vokst fra fem til tolv personer, fordelt på flere land.

– Vi har fått et godt fotfeste i noen kategorier, og har mange andre kategorier der vi ønsker å styrke posisjonen vår, sier Schumacher når vi møter ham i Oslo ved selskapets nordiske hovedkontor.

At dette er lagt til i Norge, er ifølge Schumacher fordi de største detaljhandlerne i Norden holder til her.

– Siden Power, Elkjøp og Komplett har sine hovedkontor her, er det naturlig at også vi sitter her.

Aina Bolstad (f. v. foran), Vera Lassam-Bergtun, Regina Petterson, André Schumacher, Kjetil Mikkelborg (bak), Craig Watson og Arna Ægisdottir. Foto: Stian Sønsteng

 

Overrasket over iskrem

Selskapet selger direkte til de største detaljhandlerne, og benytter en distributør i Danmark til øvrige forhandlere. Nå har de også lansert sine offisielle hjemmesider i Norge, Sverige og Danmark.

– Er det noe som har overrasket deg etter at du begynte i SharkNinja?

– Det har vært en aha-opplevelse å se hvor glad de nordiske konsumentene er i iskremmaskiner!

Airfryer og blender er andre etablerte kategorier. I tillegg trekker Schumacher frem skjønnhetsprodukter og hårstylingprodukter som voksende områder.

Matthew Gupta demonstrerer Ninja Crispi Pro (NOK 3.000), Ninja Blend Boss (NOK 1.700) og Ninja SLUSHi XL (NOK 4.000). Foto: Stian Sønsteng

– Der kommer det mye spennende, sier han og viser til skjønnhetsmasken CryoGlow.

– Denne har led-lys, med dokumenterte resultater hjemme, sier Schumacher.

 

To varemerker

Matthew Gupta viser flekk- og tepperenseren Shark StainForce (NOK 2.500). Foto: Stian Sønsteng

Shark-siden av selskapet er delt i to: Shark Home, som omfatter rengjøringsprodukter som støvsugere og flekkfjerningsartikler, og Shark Beauty, som inkluderer hårstylingprodukter og ansiktsmasker.

– I Norden er det Ninja som har kommet lengst, med sine kjøkkenprodukter. På sikt vil dette utligne seg, der Shark og Ninja står like sterkt i markedet.

Globalt er ikke Norden et stort marked, men Schumacher beskriver det som et satsningsområde der målet er å nærme seg den sterke posisjonen selskapet har i USA og England.

 

Craig Watson med Shark PowerDetect Speed. Foto: Stian Sønsteng

Lav returrate

På spørsmål om kvalitet og levetid på produktene, svarer Schumacher:

– Returraten er forholdsvis lav, på rundt 2-3 prosent.

Nordensjefen sier ting skjer fort i SharkNinja.

– Noe av det kuleste for min del har vært å se tilnærmingen til markedet og hastigheten i selskapet. Vi agerer i en del av bransjen som kanskje har vært litt stillestående tidligere, der SharkNinja angriper det litt annerledes i forhold til sosiale medier, kommunikasjon og medieinvestering, sier Schumacher til fagbladet Elektronikkbransjen.

Han trekker frem iskremmarkedet som et konkret eksempel.

– Her har vi rett og slett bare overtatt kategorien.

Aina Brustad presenterer Ninja Crispi Pro for nordisk presse. Foto: Stian Sønsteng

 

Øker staben

Organisasjonen i Norden teller blant annet to nøkkelkunderådgivere, to dedikerte kategoriressurser med base i London, og en markedsføringsavdeling. En ny markedsansatt kommer til før sommeren. I tillegg jobber fire til fem personer med direkte salg mot forbrukere i Norge, Sverige og Danmark, og det utlyses stillinger for å utvide staben ytterligere.

Schumacher sier en stilling i SharkNinja også innebærer uventede fordeler.

– Etter at jeg begynte her tok det ikke lang tid før barna mine opplevde meg som litt kulere. Slik har det ikke vært når jeg tidligere har byttet jobb, sier Schumacher og ler.

Artikkelen er tidligere publisert i papirutgaven av fagbladet Elektronikkbransjen nr. 3/2026, som ble distribuert uke 24. Her kan du lese artikkelen og bla gjennom digitalutgaven av bladet. Du kan lese alle utgaver av bladet digitalt, fra og med nr. 1/1937, på elektronikkbransjen.no/historiskarkiv.
Powered by Labrador CMS