
Nikon 1 J3 og 1 S1
Pressemelding fra Nikon 8. januar 2013:
Denne produktnyheten er en direkte gjengivelse av en pressemelding fagbladet Elektronikkbransjen har mottatt, og er ikke redaksjonelt behandlet.
Setter verdensrekord med nye Nikon 1-kameraer
Nikon har i dag gleden av å lansere to kameraer med verdens minste kamerahus
Nikon 1 J3 bygger på hastigheten og det kompakte designet som bidro til at Nikon 1 J1 ble det bestselgende kompaktkamerasystemet i Europa
Små og raske
Jon Aasen, produktspesialist i Nikon Norge, sier Nikon 1 J3 er mindre og raskere enn noe annet kamera med utskiftbare objektiver.
– Nikon 1 J3 er klart til bruk på et øyeblikk for å ta høyoppløselige bilder eller film i full HD-kvalitet. Nikon 1 S1 er kamerat for alle som liker de tradisjonelle kompaktkameraene men som ønsker et raskere alternativ som tar bedre bilder og filmer. Begge kameraene er raske systemkameraer som gjør det enkelt å ta skarpe og detaljerte bilder og film, sier han.
Verdens raskeste serieopptak
Kameraene har Nikon EXPEED 3A dobbel bildeprosessoer som behandler bildene ekstremt raskt. Takket være verdens raskeste serieopptak på 15 bilder i sekundet med autofokus
– Med et klikk på utløserknappen tar Smart bildevalg opptil 20 bilder i høy oppløsning (opptil 15 med Nikon 1 S1) for deretter å anbefale opptil de fem beste. Langsom bildevisning tar opptil 20 kontinuerlige bilder (opptil 15 for Nikon 1 S1) samtidig som de vises i sakte film på LCD-skjermen. Det for at du enkelt skal kunne velge akkurat det øyeblikket du ønsker å forevige. LCD-skjermen med høy oppløsning
Balansert
Nikon 1 S1 har oppløsning på 10,1 megapiksler og ISO fra 100 til 6400, mens Nikon 1 J3 har 14,2 megapiksler og ISO fra 160 til 6400. CMOS-bildebrikken i CX-format gir god balanse mellom systemstørrelse, hastighet og bildekvalitet for fotografering og filmopptak uten å gå på bekostning av størrelsen. Med høye ISO-innstillinger fanges nok lys selv under fotografering i hastigheter på opptil 60 bilder i sekundet.
Full filmkontroll
Både Nikon 1 J3 og Nikon 1 S1 kan spille inn film i full HD med 60 bilder per sekund ”interlaced” og 30 bilder per sekund progressivt. I HD-oppløsning (720p) kan det tas opp film fra 30 til 60 bilder i sekundet. Du kan til og med ta bilder i full oppløsning mens du filmer
Kreativt, enkelt og trådløst
Med funksjonen Kreativ kan filtre og effekter legges på stillbilder før de tas. Funksjonen Bevegelsebilde lar deg ta opp i sakte film der resultatet blir et bilde med bevegelse. Begge kameraene har enkel tilgang til eksponeringskontrollene P, S, A og M for god eksponeringskontroll. Modellene har innebygd blits som automatisk spretter opp ved behov. Med Nikons trådløse mobiladapter WU-1b kan det raskt sendes bilder fra kameraet direkte til et nettbrett eller en smarttelefon
To nye objektiver
Nikon har også gleden av å lansere ultravidvinkelobjektivet 1 NIKKOR VR 6.7 – 13 mm og det kompakte 10 ganger zoomobjektivet 1 NIKKOR VR 10 – 100 mm. Begge objektivene har Nikons bildestabiliseringssystem som hindrer kamerarystelser for å sikre stødige og skarpe bilde- og filmresultater. Objektivene er meget kompakte der førstnevnte kun er 4,6 cm lang og sistnevnte kun 7 cm lang.
– Det kompakte 1 NIKKOR VR 6.7 – 13 mm (ca. 18-35 mm i 35 mm-format) er det første zoomobjektivet med ultravidvinkel i 1 NIKKOR-serien. Med 100 graders bildevinkel er det et smart objektivvalg for alle som ønsker å ta skarpe innendørsbilder eller som ønsker å fange hele familien i et bilde, sier Jon Aasen.
– 1 NIKKOR VR 10-100 mm som er verdens minste objektiv
Begge objektivene har optimalisert optikk for Nikon 1, og leverer skarphet fra kant til kant med asfæriske linseelementer. De har også ED-linselementer for høy oppløsning og kontrast. Bildestabiliseringssystemet sørger for at stillbilder forblir skarpe og at filmer alltid er stødige – selv ved maksimal zoom. Kompakt størrelse og lav vekt påvirker ikke bildekvaliteten.
Nikon lanserer også grepet GR-N2100 som gir et fast og behagelig grep. Med det kompakte undervannshuset WP-N2 kan du ta bilder under vann.
Pris og tilgjengelighet
Nikon 1 J3 kommer i fargene hvit, sort, sølv, vinrød og beige med matchende ktiobjektiver. Med 1 Nikkor 10-30 mm VR har kameraet en veiledende pris på 5.190,-.
Nikon 1 S1 kommer i fargene hvit, sort, rosa, rød og olivengrønn med matchende kitobjektiver. Med 1 Nikkor 11-27.5 mm har det en veiledende pris på 4.190,-. Kameraene er tilgjengelig fra 7. februar.
1 NIKKOR VR 6.7 – 13 mm er tilgjengelig i sølv eller svart, og har en tiltalende og kompakt utforming med metallfarge. Bajonettfatningen HB-N105 følger med. Objektiveter er tilgjengelig i butikk fra 7. mars, og har en veiledende pris på 4.190,-.
1 NIKKOR VR 10-100 mm er tilgjengelig i svart, sølv og hvit med en klassisk og kompakt utforming i metallfarge. Objektivet er tilgjengelig fra 28. mars, og har en veiledende pris på 4.390,-.