ELKJØP IGJEN OVER MILLIARDEN

Elkjøps hovedkontor i Nydalen i Oslo. Foto: Stian Sønsteng

Elkjøp Nordic omsatte i fjor for 47,7 milliarder kroner, en økning på 1,6 prosent. Driftsresultatet økte med 26,6 prosent, til 1,019 milliarder.

Publisert
Konsernsjef Fredrik Tønnesen. Foto: Elkjøp

– En fantastisk innsats fra alle våre kolleger har gjort at vi igjen tjener over milliarden, og vi ser ingen andre i bransjen som leverer en bunnlinje i nærheten av oss. Vi er stolte av å tjene penger i et fortsatt tøft marked, sier konsernsjef Fredrik Tønnesen i Elkjøp Nordic, i en pressemelding datert 3. juli.

Elkjøp har avvikende regnskapsår, og driftsmarginen fra mai 2024 til og med april 2025 endte på 2,1 prosent.

– Mens store deler av bransjen sliter med lønnsomhet, tjener markedslederen over milliarden igjen, heter det i pressemeldingen.

 

Beinhard margin

Tønnesen tror ikke elektronikk er ikke det første folk prioriterer i dyrtid med høye renter.

– Lommebøkene er fortsatt tynne, og mange må prioritere hardt. Det merker vi som selger kapitalvarer. Marginen er beinhard, og vi sitter igjen med kun to kroner per hundrelapp. Likevel har vi lykkes med å forbedre lønnsomhet og dermed sikre arbeidsplasser. Det er viktig for oss, sier Tønnesen.

Det vises til at medarbeidertilfredsheten i selskapet er høyere enn noen gang, og at dette smitter over på både kunder og resultat.

– Marginen viser hvor knalltøff konkurransen er i markedet. Det krever iherdig innsats fra hver og en av oss. Vi har det gøy på jobb, og selvsagt er vi stolte av det vi får til, sier Tønnesen.

 

Mot lysere tider

Han tror ifølge pressemeldingen det nå går mot noe lysere tider.

Flere kan ha behov og ønsker for produkter de ikke har tatt seg råd til å kjøpe – eller reparere

– Nå settes rentene ned i Norge og Norden. Tempoet i rentenedgangen vil avgjøre hvilken omsetningsvekst vi kan forvente, men det er ingen tvil om at det har vært trangt for mange, og flere kan ha behov og ønsker for produkter de ikke har tatt seg råd til å kjøpe – eller reparere, sier Tønnesen i pressemeldingen.

Her vises det at det særlig er salget av produkter i premiumsegmentet som har økt, og spesielt trekkes det frem robotstøvsugere, robotgressklippere, is- og slushmaskiner, samt Elkjøps satsing på egne varemerker.

Powered by Labrador CMS